SIKÇA SORULAN SORULAR

Farmazon nedir?

Farmazon, yalnızca eczacıların üye olup birbirleriyle alışveriş yapabildiği özel bir pazar yeridir. Sitemizde görmüş olduğunuz bütün ilanlar başka eczacılar tarafından eklenmiştir.

Farmazon’u kimler kullanıyor?

Karlılığını artırmak isteyen her eczacı Farmazon’u kullanabilir.

Hangi ürünleri alabilirim / satabilirim?

Eczanenizde satılan veya satılabileceğini düşündüğünüz her ilaç dışı ürünü alabilir ve satabilirsiniz.

Kargolar nasıl yollanıyor?

- Satıcı ürünleri Farmazon'un Yurtiçi Kargo anlaşmasıyla veya kendi anlaşmalı kargo şirketiyle yollar. Farmazon'un Yurtiçi Kargo anlaşmasını kullanmak isteyen satıcıların, sipariş detay sayfasında oluşturulan barkodu Yurtiçi Kargo şubesine iletmeleri yeterlidir.

- Farmazon’da dört farklı bedava kargo kampanyası bulunmaktadır. Satıcılar kendi istekleri doğrultusunda “350 TL üzeri bedava kargo”, “500 TL üzeri bedava kargo”, “700 TL üzeri bedava kargo” veya “1000 TL üzeri bedava kargo” seçeneklerinden birisini seçer. Bu tutarların üzerindeki siparişlerin kargo ücreti satıcı tarafından ödenecektir.

- Kargo kampanyası kullanmak istemeyen satıcılarımız 1000 TL üzerinde aldıkları siparişlerin kargosunu öderler ve bu siparişler için alınan kargo ücreti sipariş sonunda onlara aktarılır.

- Bedava kargo kapsamına girmeyen siparişler için alıcıdan sabit olarak 6,90 TL tahsil edilir. (Bu kargo kampanyasına hasta bezi, mama ve keçiboynuzu gibi hacimli ürünler dahil değildir. Dahil olmayan ürünler sepetim sayfasında özel olarak gösterilmektedir.)

Sistem nasıl çalışıyor?

- Alıcı dilediği ürünü sepete ekler ve kredi kartı ile ödemeyi yapar.

- Yapılan ödeme Farmazon.com.tr ’nin yönettiği havuz hesabında tutulur.

- Satıcı ürünü kargolar.

- Alıcı ürünü güvenli bir şekilde teslim aldığını 'Aldıklarım’ sayfasından onaylar.

- Para satıcıya aktarılır.

Nasıl ürün satın alırım?

- Alıcı siparişi oluşturur ve kredi kartı ile ödemeyi yapar.

- Satıcı ürünü kargolar.

- Alıcı ürünü güvenli bir şekilde teslim aldığını 'Aldıklarım’ sayfasından onaylar ve para satıcıya aktarılır

Nasıl ürün satarım?

- Satıcı dilediği ürünün ilanını ekleyerek satışa çıkarır.

- Alıcı yeni bir sipariş verdiğinde satıcıya mail atılarak haber verilir.

- Satıcı hazırladığı ürünleri ister Farmazon'un Yurtiçi Kargo anlaşmasını kullanarak, isterse kendi anlaşmalı olduğu kargo şirketini kullanarak yollar.

- Alıcı ürünün güvenli bir şekilde eline ulaştığını onayladıktan sonra para satıcıya aktarılır.

Ödemeyi nasıl yapacağım?

Ödemeler Farmazon Güvenli Ödeme Sistemi aracılığıyla kredi kartı ile yapılmaktadır. Üye eczacılarımıza güvenli alışveriş hizmeti verebilmek için, ürünler sorunsuz bir şekilde alıcının eline geçtikten sonra ödeme satıcıya aktarılır.

Bu ticaret yasal mı?

Evet! İlaç dışı ürünlerde karekod uygulaması olmadığı için eczacılar arası alışverişlerde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

Fatura kesiliyor mu?

Evet. Satıcılar kargolanacak paketlerin içerisine faturaları koymakla yükümlüdür.

Farmazon ödemelerden komisyon alıyor mu?

Evet. Farmazon eczacıların düşük kar marjlarıyla çalıştığını bildiği için komisyon oranını KDV dahil %5,9 olarak belirlemiştir.. Bu tutarın önemli bir bölümü güvenli ödeme hizmeti sağlayan aracı şirkete ve ilgili vergilere ödenmektedir. Kalan miktar ise farmazon.com.tr ’nin varlığını devam ettirebilmesi için alması gereken minimum orandır.