SATICILAR İÇİN KURALLAR

Satıcıların bilmesi ve uygulaması gereken kurallar:

• Satıcılar, Üyelik Sözleşmesi’nde de belirtildiği üzere, listeledikleri ürünün niteliğinden sorumludurlar.

• Farmazon, Satıcıların ilanda belirttikleri fiyatlardan KDV dâhil %5,9 komisyon almaktadır. Bu oranın önemli bir bölümü güvenli ödeme hizmeti sağlayan aracı şirkete ve ilgili vergilere ödenmektedir. Kalan miktar ise www.farmazon.com.tr ’nin varlığını devam ettirebilmesi için alması gereken minimum orandır.

• Satıcılar kargo gönderme işlemini her siparişe özel üretilen Farmazon kargo kodu ile birlikte Yurtiçi Kargo aracılığıyla yollamalıdır. Satıcı isterse kendi kargo anlaşmasını kullanabilir.

• Farmazon’da dört farklı bedava kargo kampanyası bulunmaktadır. Satıcılar kendi istekleri doğrultusunda;
- “350 TL üzeri bedava kargo”,
- “500 TL üzeri bedava kargo”,
- “700 TL üzeri bedava kargo” veya
- “1000 TL üzeri bedava kargo” seçeneklerinden birisini seçebilir. Bu tutarların üzerindeki siparişlerin kargo ücreti satıcı tarafından ödenir.

• Yukarıdaki durumun aksine Satıcı, Farmazon’un anlaşmalı olduğu kargo firması ile ürünleri gönderebilir ancak aynı zamanda Kargo kampanyası kullanmak istemeyebilir. Bu halde 1000TL altındaki siparişlerde “Farmazon Öder” kargo kodu oluşturulur. 1000 TL tutarı üzerindeki siparişler içinse Satıcı’ya “Gönderici Öder” kargo kodu oluşturulur ve Alıcı’dan 6,90 TL sabit kargo ücreti tahsil edilir. Ancak bazı siparişlerde ek kargo ücreti gerekebilmektedir. Bu ek kargo ücreti gerektiren hallerde sabit kargo tutarında olduğu gibi ek ücretler Alıcı’dan alınır ve Satıcı’ya aktarılır.

• Sipariş veren eczacılar için hız çok önemlidir. Bu yüzden Farmazon’da saat 14.00’dan önce verilen siparişler aynı gün içerisinde kargoya teslim edilmelidir. 14.00’dan sonra verilen siparişler ise en geç ertesi iş gününde kargoya teslim edilmelidir. Tedarik süreci göz önünde bulundurulduğunda Mesafeli Satış Sözleşmesi kapsamında en geç 30 gün sonunda ürün Alıcı’ya gönderilmelidir. Aksi halde Alıcı’nın sözleşmeyi feshetme hakkı saklıdır.

• Sitede mevcut bulunan ürün fotoğrafı ile eklenen ilanın tutarlı olmasından satıcı sorumludur. Farmazon ürün, içerik, fiyat, vb. hiçbir durumdan sorumlu değildir.

• Ödemeler, Alıcının ürünleri güvenli bir şekilde teslim aldığını belirtmesi halinde, ödeme yapılan günü takiben tam bir hafta sonra ödeme Satıcı hesabına aktarılır. Olası bir gecikme sebebiyle alıcı kargoyu bir haftadan uzun bir sürede teslim aldığını belirtirse, bu onaydan bir gün sonra ödeme satıcıya aktarılır. Ancak her durumda ürünün kargoya verilmesinden 10 gün sonra ödeme Satıcı’nın hesabına aktarılır.

• Satıcı ürünleri iade almama şartı koyamaz. Alıcı ödemeyi onaylamadan önce ürünleri iade edebilir. Ödeme satıcıya aktarıldıktan sonra iade kabul edilmez. Alıcı’nın Cayma Hakkı saklıdır.

• İade edilen ürün Satıcı’ya ulaştığında, kargo paketi mutlaka kontrol edilmelidir. Kargoda herhangi bir şekilde hasarın tespit edilmesi halinde kargo görevlisine zabıt tutturulması gerekmektedir. Kargo görevlileri hasarlı kargolar için zabıt tutmakla yükümlüdür.